ЧОП МАЛИЙZingel streber streber Siebold, 1863
Круглороті, риби Ряд Окунеподібні - Perciformes Родина Окуневі - Percidae
| |
Таксономічна характеристика. Один з 3 європейських підвидів виду; єдиний підвид виду у фауні України.
Статус. III категорія.
Поширення. Бас. Дунаю (притоки Тиси та Пруту, пониззя Дунаю). Ендемiк. Зустрiчається також у бас. р. Вардару (Балканський п-в).
Місця перебування. Глибокі ділянки річок з помірною, рідше швидкою течією і твердим дном (кам`янистим, піщаним або глинистим); деколи трапляється на мілководді.
Чисельність. Незначна.
Причини зміни чисельності. Зарегулювання стоку річок, забруднення води.
Особливості біології. Реофільна риба. Найбільш активний у сутінках і вночі. Статевозрілим стає на 2 - 3-му році життя. Нереститься в березні - травні в місцях з дрібнокам`яннстим дном і залишками торішньої рослинності. Плодючість до 5 тис. ікринок; ікра дрібна, клейка. Живиться придонними організмами, зокрема, личинками комах, червами, часом ікрою та личинками ін. риб. На 1-му році життя довжина тіла досягає 4 см, наступні річні прирости не перевищують 2 - 2,5 см. Довжина 4 - 5-річних риб, як правило, бл. 15см (іноді понад 20см), маса не перевищує 200 г.
Розмноження у неволі. Не проводилося.
Заходи охорони. Занесено до Європейського Червоного списку (1991). Вилов заборонено Правилами любительського і спортивного рибальства у внутрішніх водоймах України (1990). Доцільно виділити на річках заповідні акваторії, де б охоронявся реофільний комплекс риб, у т. ч. чоп малий.